"Reasonable Doubt" - dyskusja w ramach Festiwalu Conrada

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci zaprasza na prezentację przygotowanej przez Kolektyw Kuratorski książki: "Tradycja Kartezjańska po zwrocie afektywnym. Reasonable Doubt – konteksty" w ramach Conrad Festival 2017 | Niepokój. Z uczestnikami projektu porozmawiają Roma Sendyka i Jakub Momro.

 

Podczas spotkania zostanie wyświetlony film Mieke Bal "Reasonable Doubt" z polskimi napisami.

 

Tom "Tradycja Kartezjańska po zwrocie afektywnym. Reasonable Doubt – konteksty" jest pierwszą częścią serii Wystawianie Teorii. Autorzy – tworzący Kolektyw Kuratorski – podjęli się trudnej próby krytycznego przemyślenia filmu i instalacji wideo pt. "Reasonable Doubt" autorstwa holenderskiej artystki i teoretyczki Mieke Bal.

 

"Reasonable Doubt" (2016), to najnowszy projekt Mieke Bal, kończący trylogię długometrażowych filmów-instalacji (po analizie szaleństwa i dyskursu psychoanalizy z "Long History of Madness" i studium afektów z "Madame B" opartym na prozie Flauberta). To próba połączenia obu poprzednich wątków – rozważań dotyczących afektów i psychoanalizy – w kontekście europejskiej kultury, o której sądzi się, że ufundowana jest na mocnej podbudowie racjonalizmu. Bal zadaje w tym projekcie ważne pytania: czy projekt kartezjańskiego racjonalizmu rzeczywiście redukował emocjonalność? Czy nie przeoczyliśmy w nim aspektu afektywnego? Czy nie był znacznie bliższy analizie „namiętności duszy”, niż nam się dziś wydaje? René Descartes pokazany jest prowokacyjnie, jako człowiek emocjonalny, jako myśliciel bliższy Spinozie niż swemu karykaturalnemu wizerunkowi, jaki dotarł do XX wieku. Kartezjusz jest tu autorem nie tylko "Rozważań o metodzie", ale również "Les Passions de l'âme" [Namiętności duszy]. Jego biografia – traktowana z groteskowym dystansem – jest skonfrontowana z równolegle rozwijającym się biogramem Krystyny, królowej Szwecji, na której dwór zostaje zaproszony. Ta podwójna prezentacja pasjonujących (w sensie również: namiętnych, tematem ich spotkania jest miłość) osobowości jest okazją do „myślenia w filmie” o dominantach europejskiej tradycji filozoficznej.

 

Z programem Festiwalu Conrada można zapoznać się na stronie:

http://conradfestival.pl/wydarzenie/reasonable-doubt-sendyka-momro

 

Publikacja jest dostępna do pobrania za darmo na stronie:

academia.edu/34720500/Tradycja_Kartezjanska_po_zwrocie_afektywnym._Reasonable_doubt_konteksty